تبلیغات
کلوب مجازی ورودی های88 داروسازی تبریز - سفر در زمان و مکان2 !
نوشته شده در تاریخ شنبه 22 اسفند 1388 توسط *!*

سلام دوستای خوبم

 بهتون قول داده بودم دلایل علمی در مورد سفر تو زمانو بنویسم...راستشو بخواین اونقد این بحث گستردس که با 10 تا پستم نمی شه جمع و جورش کرد خیلی رو این قضیه وقت گذاشتم که یه جمع بندی از مطالبی که خوندمو بهتون ارائه بدم اما نهایتا به این نتیجه رسیدم که مطلب ویکی پدیا رو این جا بذارم با کمی دستکاری و خلاصه نویسی.این پست در راستای آشنایی سطحی شما با این موضوعه...اگه خودتون علاقه مند بودید میتونید بیشتر در موردش تحقیق کنید.

دانشمندای معروفی که دراین مورد نظریاتی ارائه دادند :انیشتین،استیون هافکینگ(دانشمند فلجی که هنوز در قید حیاته وانیشتین این زمان محسوب میشه اما نه میتونه دست و پاشو تکون بده و نه بدنشو خم و راست کنه)،پاس،روزن و ... هستند.

اول یه توضیحاتی در مورد بعد چهارم واسه فهم بیشترتون میدم که لزومی نداره حتما بخونید بعد میرسیم به سیاه چاله ها و سفیدچاله ها و کرم چاله ها وجهان های موازی ...


*تصویر یک کرم چاله

در فیزیک نیوتنى فرض مى شد که زمان مطلق است به این معنى که به هر رویدادى در تاریخ جهان عددى اطلاق مى شود که زمان نام دارد، دیگر آنکه زمان به طور یکنواخت از گذشته هاى نامحدود تا آینده بى پایان در جریان است. شاید بتوان این نگرش را دیدگاه متعارف از زمان نامید که اغلب مردم و حتى بسیارى از فیزیکدانان چنین نگرشى از زمان را در پس زمینه ذهن خود دارند.

انیشتین در سال1905 ثابت کرد که جهان تنها از سه بعد فضایی تشکیل نشده و زمان صرفآ یک پارامتر در حال تغییر نیست.


منظور از بعد چهارم زمان نیست بلکه بعدی فیزیکی است که بر سه بعد ما عمود است. برای درک بهتر این بعد بهتر است بعد سوم را با بعد دوم مقایسه کنیم. با این کار ما می‌توانیم رابطه این دو را به رابطه بعد سوم و چهارم تعمیم دهیم. خوب ما میدانیم که یک کاغذ دو بعد دارد (از ضخامت صرف نظر کنید) :طول و عرض ما می‌توانیم این دو خط را در کاغذ بر هم عمود رسم کنیم اما آیا می‌توانید خط سومی هم روی کاغذ عمود بر ان دو رسم کنید؟ نه برای رسم این خط ما به بعد سوم نیاز داریم. در مورد بعد چهارم هم همینطور است: بعدی که می‌توان از ان خطی بر مکعب عمود کرد. به بعد دوم بر می‌گردیم. بیاید حیاتی را در بعد دوم در نظر بگیریم در این جهان دو بعدی موجوداتی زندگی می‌کنند: مربع‌ها مثلثها چند ضلعی‌ها و دایره. حالا سراغ مربع میرویم. این موجود اطرافیان و اجسام را به صورت خط می‌بیند دقت کنید خود ما هم اطراف خود را دو بعدی می‌بینیم ولی خیلی ساده دوری و نزدیکی را درک می‌کنیم. این موجود هم مثل ما است ولی یک بعد کمتر می‌بیند! حالا خود را فرض کنید که دارید به ان مربع نگاه میکنید. چه می‌بینید؟ شما می‌توانید هم خود مربع و هم پشت و هم داخل بدن مربع را یک زمان ببینید! این برای مربع غیر قابل درک است که کسی بتواند داخل بدن او را ببیند. همان طور که ما نمی‌توانیم درک کنیم که یک موجود چهار بعدی می‌تواند داخل بدن ما را ببیند! ما می‌توانیم یک بطری دو بعدی آب را بدون باز کردن در آن بخوریم!. یا یک گاو صندوق دو بعدی را خالی کنیم ! حالا فرض کنید ما یک کره را داخل دنیای آقای مربع بیاندازیم. او چه خواهد دید؟ او اول یک نقطه می‌بیند که از هیچ به وجود آمده و هر لحظه به قطر آن افزوده و سپس کم و ناپدید می‌شود! پس اگر یک کره چهار بعدی در جهان ما بیفتد ما یک نقطه می‌بینیم که به یک کره تبدیل می‌شود و سپس هر لحظه بزرگ‌تر می‌شود. سپس کوچک و نا پدید می‌شود. حال با استفاده از این قیاس وارد دنیای بعد چهارم می شویم.


سفر در زمان چطور انجام میشود؟

 

سیاهچاله ها: اگر یه ستاره چند برابر خورشید باشد و همه سوختش را بسوزاند، از انجا که یک نیروی جاذبه قوی دارد لذا جرم خودش در خودش فشرده می‌شود و یک حفره سیاه رنگ مثل یه قیف درست می‌کند که نیروی جاذبه فوق العاده زیادی دارد طوری که حتی نور هم نمی‌تواند از ان فرار کند. اما این حفره‌ها بر دو نوع هستد. یک نوعشان نمی چرخند لذا انتهای قیف یک نقطه است. در انجا هر جسمی که به حفره مکش شده باشد نابود میشود. اما یک نوع دیگر سیاهچاله نوعی است که در حال دوران است و برای همین انتها قیف یک قاعده دارد که به شکل حلقه است. مثل یک قیف واقعی است که انتهااش باز است. همین نوع سیاهچاله است که می‌تواند سکوی پرتاب به آینده یا گذشته باشد.

انتهای قیف به یک قیف دیگر به اسم سفیدچاله می‌رسد که درست عکس ان عمل می‌کند. یعنی هر جسمی را به شدت به بیرون پرتاب می‌کند. از همین جاست که می‌توانیم پا به زمانها و جهان های دیگر بگذاریم.

کرم چاله:یک کرمچاله در صورت وجود ، خود بخشی از فضازمان چهار بعدی عالم می باشد. بلکه زمان خود نیز به عنوان بعد چهارم عالم به حساب می آید . در این فضازمان چهار بعدی ، کرمچاله‌ها می توانند سوراخی به جهانی دیگر یا ناحیه ای دیگر از همین جهان باشند . پس باید در نظر داشته باشیم که این اجسام چهاربعدی هستند و ما تنها برای ساده سازی آنها را به صورت دو بعدی نشان می دهیم . به عنوان مثالی ساده ، یک صفحه کاغذ تخت را در نظر بگیرید که از چهار طرف تا فواصل بسیار دور گسترده شده باشد . هر دو طرف صفحه که آنها را « رو » و « زیر » صفحه می نامیم ، بطور مستقل یک فضای دوبعدی راتشکیل می دهند که می توانیم آن را یک جهان دوبعدی فرض کنیم . ساکنان این جهانها خود موجودات دو بعدی هستند . واضح است که این دو جهان هیچ ارتباطی با هم ندارند و ساکنان آنها از وجود همدیگر بی خبرند. اکنون تصور کنید یک سوراخ دایره ای در این صفحه ایجاد شود . به این ترتیب دو جهان بطور پیوسته با هم ارتباط دارند . ما این حفره تونل مانند را یک کرمچاله می نامیم .

 در اصل می‌شود گفت کرم چاله تونل ارتباطی بین یک سیاهچاله و یه سفیدچاله است و می‌تواند بین جهان های موازی ارتباط برقرار کند و در نتیجه به همان ترتیب می‌تواند ما را در زمان جابجا کند.

 از موضوع کرمچاله که صرف نظر کنیم هنوز نظریه برای سفر در زمان باقی می ماند که آن هم در جای خود جالب است در آن نظریه برای سفر در زمان از از ریسمان های کیهانی استفاده می شود .  هرچند که این ریسمان ها نامرئی هستند یا اینکه بهتر بگوئیم بسیار کوچک هستند زیرا  قطر آنها برابر  10 ^ -33 است که این مقیاس بسیار بسیار کوچک است و حتی تصور آن نیز کاری بسیار مشکل است این مقیاس حتی کوچکتر از قطر هسته ی اتم ها است .  با این حال گفته می شود که ریسمان ها در زیر فشار بسیار عظیمی هستند و با این وجود آنها این قابلیت را دارند که فضا را مغشوش کنند . همچنین این ریسمان ها می توانند بسیار شتاب بگیرند و اجسامی را نیز با خود حمل کنند . در حقیقت از این جهت برای سفر در زمان مناسب دیده می شود . ولی به این دلیل که بسیار کوچک هستند دانشمندان حدس می زنند که شاید تا چند هزار سال دیگر هم نتوان آنها را دید . به همین دلیل این نظریه کمی محال به نظر می رسد ولی باز هم دارای ارزش های خاص خود است . 

بعد ازین نظریه ها به بعد پنجم میرسیم و نظریه هایی در مورد نوترینو ها و گراویتون ها که مطرح کردنشون این جا فکر نمی کنم به دردتون بخوره و حتما باید بحثای فیزیک مدرن رو دنبال کنید اگه علاقه مند بودید میتونید خودتون مطالعه کنید...

اگر آدمی می دانست که دوستی ها دشمنی میشوند و عشق ها نا پاک..

راستگویان دروغ گو میشوند و وعده ها فریب..

هیچ گاه خار آری بر لب هایش نمی شکفت..

و نگاهش منتظر نمی ماند..

به امید رهایی.......
طبقه بندی: علمی، 
بدون شرح

سلام هم کلاسی عزیز
اینجا خونه منه,خونه تو
خونه همه مون
با آجری از جنس دلمون
می سازیمش,
تا یادگاری باشه از تک تک
لحظات تلخ یا شیرین
با هم بودنمون
پس
عاشقانه نگاهش کن
.
.
.
wWw.Daru88.Tk
موضوعات
آخرین نوشته ها
آرشیو مطالب
اینا هم وبلاگ دارن
دوستامون
اینم آمارمون
داروسازان امروز : نفر
داروسازان دیروز : نفر
كل داروسازامون : نفر
داروسازان این ماه : نفر
داروسازان ماه قبل : نفر
تعداد کاتبین : نفر
كل نوشته هامون : تا
آخرین بیکار :
آخرین نوشتمون :

قالب وبلاگ